Seksuolog- czym się zajmuje i jak wygląda wizyta u niego?

Rozmowy obejmujące sferę intymną są czasem bardzo krępujące. Jednak w przypadku poważnych problemów dotyczących kontaktów seksualnych, rozmowa ze specjalistą okazuje się bardzo pomocna. Nie warto obawiać się udania do poradni seksuologicznej. Seksuolog tak jak każdy inny lekarz, posiada obszerną wiedzę z zakresu zaburzeń i problemów dotyczących seksualności człowieka.

Kim jest seksuolog?

Jest to lekarz specjalizujący się z dziedziny seksuologii, a więc nauki zajmującej się seksualną sferą życia każdego z nas. Co ważne, dotyczy ona płciowego życia ludzi, biorąc pod uwagę ich cielesność oraz samą psychikę. Specjalista ten może wcześniej dostać tytuł lekarza medycyny w zakresie ginekologii, urologii czy psychiatrii.

Komu poleca się udanie do seksuologa?

Porada seksuologa jest wskazana wszystkim osobom, u których pogorszyła się jakość życia seksualnego. Jeśli nie satysfakcjonuje ich seks, nie potrafią się podniecić i zbliżyć do drugiej osoby. Seksuolog pomoże również, kiedy pacjent jest po ciężkich przeżyciach i dominują w nim negatywne emocje. Nie warto wstydzić się porady u tego specjalisty, należy opowiedzieć mu otwarcie o swoim problemie, tylko wtedy lekarz będzie mógł pomóc. Do seksuologa warto udać się w przypadku:

  • niemożności odbycia stosunku, wynikającej z pochwicy
  • zaburzeń libido
  • zaburzeń erekcji
  • problemu z przedwczesnym wytryskiem
  • uzależnienie od seksu i pornografii
  • braku orgazmu
  • braku akceptacji swojej orientacji seksualnej

Jak przebiega wizyta u seksuologa?

Na początku lekarz dokonuje dokładnego wywiadu z pacjentem. Wypyta więc go o wszelkie istotne kwestie, w tym o: przebyte choroby, ogólny stan zdrowia, stosowane leki. W ten sposób będzie mógł określić czy na jakość życia seksualnego, nie mają wpływu pewne czynniki zewnętrze albo choroby. Po zakończeniu wywiadu seksuolog zdecyduje, jakie są dalsze kroki, czasem niezbędne okaże się przeprowadzenie pewnych badań. Osoba udająca się do seksuologa uzyska ważną informację dotyczącą tego, skąd wynika jej problem. Czy ma on podłoże emocjonalne, czy jednak występują u niego pewne nieprawidłowości w działaniu konkretnych narządów.

Jak może pomóc seksuolog?

Wiele zależy od zdiagnozowanego problemu. Może on wprowadzić terapię farmakologiczną, zalecić psychoterapię albo wskazać pacjentowi sposób postępowania, aby pozbyć się danego kłopotu. Poradzi on również, jakie wybrać techniki współżycia. Jeśli para ma problemy z seksem, natomiast na zaburzenie cierpi tylko jedna osoba, jej druga połówka może udać się po poradę do seksuologa. W sytuacji, kiedy jednak obojga partnerów zmaga się z pewnymi problemami w tej sferze, wówczas polecana jest terapia seksuologiczna dla par.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *