Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – jakie skutki dla organizmu kobiety wywoła?

Tabletki antykoncepcyjne w dalszym ciągu są bardzo niechętnie stosowane przez wiele pań, ponieważ uważają one, iż doustna antykoncepcja hormonalna po odstawieniu wywołuje mnóstwo efektów ubocznych. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku farmaceutycznym są sprzedawane takie preparaty, które charakteryzują się znacznie zmniejszonym ryzykiem negatywnego wpływu na organizm po zaprzestaniu ich przyjmowania. Oczywiście, każdy organizm działa w nieco inny sposób, dlatego może dojść do sytuacji w której kobieta po zakończeniu stosowania doustnej antykoncepcji doświadczy jakiś nieprzyjemnych objawów odstawiennych. 

Wpływ odstawienia tabletek antykoncepcyjnych na organizm kobiety

Tabletki antykoncepcyjne to obecnie jedna z najpopularniejszych oraz najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Jest to uwarunkowane szeroką dostępnością, wygodą oraz niewielką liczbą efektów ubocznych. Wiele pań zastanawia się jednak nad tym, jakie skutki dla organizmu może wywołać odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jak to wygląda w praktyce? Okazuje się, że skutki uboczne może wywołać przede wszystkim samo stosowanie antykoncepcji hormonalnej, dlatego wymaga przeprowadzenia konsultacji i badań lekarskich. W przypadku podejmowania decyzji o zaprzestaniu stosowania tej formy antykoncepcji, udawanie się do lekarza na konsultację nie jest konieczne. W zupełności wystarczy samodzielne poszerzenie wiedzy na temat objawów odstawienia tabletek antykoncepcyjnych we własnym zakresie.

Kobiety rezygnują ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych z bardzo różnych powodów. Kiedyś pigułki antykoncepcyjne zawierały bardzo dużo hormonów, co powodowało, że ryzyko występowania efektów ubocznych było naprawdę duże. Obecnie standardem na rynku farmaceutycznym są pigułki jednoskładnikowe, dzięki temu ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest naprawdę niskie.

Podstawowy powód, dla którego kobiety obecnie rezygnują ze stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, to oczywiście chęć zajścia w ciążę. Czasem zdarza się, że samo stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wywołało już sporo niepożądanych efektów, a jednocześnie dotychczasowe wyniki badań przeprowadzonych przez ginekologa nie były odpowiednie. 

W takim przypadku decyzję o zakończeniu stosowania antykoncepcji należy podejmować wyłącznie po przeprowadzeniu bardzo dokładnych konsultacji z lekarzem.

Jak odstawienie antykoncepcji wpływa na organizm kobiety?

Zdecydowana większość kobiet podkreśla, że zakończenie stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie spowodowało u nich wystąpienia bardzo uciążliwych dolegliwości bólowych czy pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Trzeba jedynie zdawać sobie sprawę z tego, że długie stosowanie antykoncepcji hormonalnej przyzwyczaiło już organizm do tego, że dostarczano mu stałą, sporą dawkę hormonów. Jeżeli ten proces zostanie przerwany w sposób nagły, może to doprowadzić do sporych zaburzeń w równowadze gospodarki hormonalnej, a w konsekwencji do znacznego pogorszenia samopoczucia kobiety. Koniec stosowania tabletek antykoncepcyjnych powinien nastąpić wtedy, gdy zażyte zostaną wszystkie pigułki znajdujące się w opakowaniu.

Zaburzenie cyklu menstruacyjnego

Jedna z najczęstszych dolegliwości dotykających kobiety, które decydują się na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, to zaburzenia w cyklu menstruacyjnym. Objawia się to nieregularnym lub mocno spóźniającym się okresem. U niektórych kobiet dzieje się nawet tak, iż okres w ogóle nie występuje. Kolejny objaw odstawienia antykoncepcji to zwiększona bolesność oraz obfite miesiączki. Dotyczy to przede wszystkim tych kobiet, u których miały miejsce podobne dolegliwości przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *